W piątek 24 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze była miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego – wernisażu wystawy malarstwa Adama Bojary zatytułowanego „Malarstwo. Adam Bojara”.

Spotkanie było nie tylko okazją do podziwiania dzieł – nasza zaborska biblioteka została wypełniona obrazami Adama Bojary, ale także do spotkania z samym Artystą.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze Kamilla Marchewska. Nie zabrakło również słów uznania od Wójta Gminy Zabór Roberta Sidoruka.

Następnie o twórczej pasji, szerokich zainteresowaniach, konsekwencji w dążeniu do artystycznych celów mówił sam Artysta.

Wernisaż zakończył się gromkimi brawami dla Adama Bojary, który dziękował publiczności za wsparcie i zainteresowanie jego sztuką. Wydarzenie to było nie tylko okazją do podziwiania talentu artystycznego, ale także do budowania więzi między twórcą a społecznością lokalną.

Wystawę można oglądać do 30.06.2024 w godz. otwarcia placówki.

ADAM BOJARA – urodził się w 1949 r. w miejscowości Tarnawa w gminie Zabór. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Wydział Malarstwa.  Jego malarski świat jest niesłychanie bogaty, pełen zarówno ekspresji ruchu, jak i statycznej zadumy i melancholii. Wielką wagę artysta ten przykłada do gestu malarskiego ponieważ prace wychodzące spod jego ręki kipią wprost energią, która rozsadza ramy obrazu. Koloru nie uważa za bóstwo – obok obrazów kolorowych spotkać można i czarno – białe, wykorzystuje go praktycznie, jako narzędzia do wydobycia kształtów, oddania swobodnego, pełnego fantazji ruchu.

Jego obrazy znajdują się w Muzeum Warszawy, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie i Kutnie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum w Sandomierzu, na Zamku Książ, Szkole Podstawowej w Zaborze, Gminnej Bibliotece Publicznej w Zaborze oraz w zbiorach papieskich w Watykanie.

Adam Bojara