Dnia 8 czerwca 2021 r. odbyła się wycieczka do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, w ramach projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zaborze oraz Stowarzyszenie „ZA BOREM”, we współpracy z Szkołą Podstawową w Zaborze. Uczestnikami były dzieci z I, II i III klasy SP.
Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Samolub”. Przedstawienie na podstawie opowiadania Oskara Wilde’a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest zamrożony ogród. Mijają kolejne pory roku a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce.
Po spektaklu, uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa uczestniczyła w warsztatach, natomiast druga grupa udała się na poczęstunek, i później na odwrót.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez aktora Lubuskiego Teatru – Marka Sitarskiego. Uczniowie dowiedzieli się co to jest rytm, atmosfera i dramaturgia w teatrze oraz dlaczego te trzy czynniki są bardzo ważne w grze aktorów. Każde dziecko miało również możliwość wyjścia na scenę i wcielenie się w rolę aktora. A zadaniem młodych aktorów było zagrać dwa stany emocjonalne – smutek i radość.
Wszystkim dzieciom bardzo podobała się dzisiejsza wycieczka. Z wielką uwagą obejrzeli spektakl oraz chętnie uczestniczyli w warsztatach teatralnych.

Projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU w ramach konkursu dotacyjnego „Fundacja PZU z Kulturą” oraz ze środków Urzędu Gminy Zabór.

 

W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Teatru Lubuskiego