Dnia 24 maja 2021 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, w ramach projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zaborze oraz Stowarzyszenie „ZA BOREM”, we współpracy z Szkołą Podstawową w Zaborze –  „W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów„. Uczestnikami były dzieci z I, II i III klasy SP.
Tematem przewodnim spotkania w muzeum był „Rycerz, dama, smok”, czyli historia etosu rycerskiego. W trakcie wizyty, dzieci dowiedziały się czym na co dzień zajmował się rycerz, w czym chodził ubrany? Z czego składała się zbroja rycerska i ile ważyła. Co robiła żona rycerza i czy razem z mężem wyruszała na bitwę? Jak wtedy podróżowano, co się jadło, jakie nosiło się stroje i jakiej broni używano? Czy każdy mógł zostać rycerzem? Uczniowie dowiedzieli się kim był św. Jerzy i dlaczego został patronem rycerzy? Poruszony został również temat pasowania na rycerza, turniejów i kodeksu honorowego, a także postępowania wobec dam.
Kolejnym punktem wizyty były warsztaty, na których uczestnicy przeszli solidny trening rycerski m. in. w przeciąganiu liny, a także wykonali własną tarczę rycerską. Tarcze zostały samodzielnie udekorowane oraz spersonalizowane na wiele autorskich sposobów.
Następnie, każde dziecko mogło wcielić się w archeologa poszukującego skarbów. Do dyspozycji uczniowie dostali wykrywacz metalu, a także łopatki i grabki. Każdy uczestnik z zapałem przymierzył się do tego zadania.
Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było spotkanie wszystkich uczniów przy ognisku. W trakcie pieczenia kiełbasek dzieci wymieniały się wrażeniami z dzisiejszego dnia.
Wszystkie dzieci wróciły zadowolone, a my cieszymy się, że dzięki wycieczce uczniowie zapoznali się z historią przodków. Był to także wspólnie spędzony czas, który sprzyjał integracji uczniów, po wielu miesiącach rozłąki.

Projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU w ramach konkursu dotacyjnego „Fundacja PZU z Kulturą” oraz ze środków Urzędu Gminy Zabór.

 

W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów - Relacja z wycieczki do Muzeum w Świdnicy