W naszej gminie realizowany jest projekt „Uczymy się seniora”, którego organizatorem jest LGD Między Odrą a Bobrem w Zaborze. Podczas ostatnich warsztatów biblioteka zaprezentowała ofertę dla seniorów.
A mianowicie, oprócz tradycyjnego wypożyczania książek (także z dużymi literami), pomagamy w podstawowej obsłudze komputera oraz wypożyczamy audiobooki – do czego zachęcaliśmy na spotkaniu.
Czym są audiobooki – to po prostu książki mówione, a dokładniej – czytane przez profesjonalnych lektorów lub aktorów. Dostępne najczęściej na płytach CD.
Audiobooki idealnie sprawdzają się dla wszystkich osób, które ze względu na problemy ze wzrokiem nie mogą już sięgać po tradycyjne książki. Polecane są także słuchowcom, czyli tym osobom, które łatwiej zapamiętują mówione treści od tych zapisanych na papierze. Są świetnym rozwiązaniem na czytanie podczas wykonywania innych zajęć, choćby prozaicznego zmywania naczyń, gotowania czy prasowania. Niosą rownież wiele korzyści prozdrowotnych, m. in. stymulują mózg. Można ich słuchać za pomocą słuchawek albo też, w zaciszu domowym, puścić z głośników, tak samo jak muzykę.
Najczęściej audiobooki czytane są przez jedną osobę, ale zdarzają się też książki z podziałem na role. Przypominają wtedy słuchowiska, które dawniej regularnie puszczano w stacjach radiowych.
Audiobooki można odtwarzać na komputerze, laptopie, na odtwarzaczu CD (wiele radiomagnetofonów ma taką opcję) a także przegrać na smartfona.
Nie rezygnujmy z przyjemności czytania, jeśli pogorszył się wzrok albo nie ma dość siły na dźwiganie książek. Książki mówione są naprawdę ciekawą alternatywą dla książek papierowych. Bo przecież najważniejsze jest to, aby czytać. A współczesne rozwiązania technologiczne dają nam takie możliwości.