Tydzień Bibliotek 2024 minął nam bardzo intensywnie. Tegoroczne hasło „Biblioteka – miejsce na czasie”, doskonale odzwierciedla, to co udało się nam zorganizować na tę okoliczność. Poniżej krótkie relacje z wydarzeń:

• 7 maja w naszej bibliotece odbyła się wyjątkowo słodka biblioterapia dla dzieci z pszczołami w roli głównej 🙂 W związku z Tygodniem Bibliotek zorganizowaliśmy wyjątkowe, gdyż terenowe zajęcia dla dzieci. Zaczęliśmy, jak zwykle, o 17.00, a następnie spacerkiem udaliśmy się do Pszczelarnia Słodnik – APIS Fundacja, gdzie plastrami miodu przywitała nas Pani Marta🍯☺️ Bardzo dziękujemy za ten słodki poczęstunek!
    Następnie porozmawialiśmy o pszczołach, ich życiu i zwyczajach – dzieci dowiedziały się na przykład, że pierwsze pszczoły pojawiły się na ziemi jeszcze w czasach dinozaurów😉🦖
    Książki o pszczołach zachwycają szatą graficzną i ogromem ciekawych informacji – polecamy je gorąco!
    Podczas naszej wycieczki nie zabrakło czasu na zwiedzanie pszczelarni, skorzystanie z sauny i ścieżki sensorycznej czy też pamiątkowe zdjęcie z ulem figuralnym w kształcie niedźwiedzia.

• 8 maja, w Dzień Bibliotekarza, gościliśmy na uroczystości w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze. W części oficjalnej, zdominowanej przez odznaczenia, dyplomy, nagrody i awanse zawodowe, nie zabrakło Zaboru i naszej biblioteki. Pani dyrektor, Kamilla Marchewska została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, zaś Wójt Gminy Zabór, pan Robert Sidoruk, oraz przewodniczący rady gminy, p. Czesław Słodnik, otrzymali podziękowania od Dyrektora WiMBP, dr. Andrzeja Bucka, za zaangażowanie na rzecz organizacji i promowania działalności kulturalnej oraz wspieranie rozwoju bibliotekarstwa publicznego na Ziemi Lubuskiej. Gratulujemy wyróżnień! 🙂
  • Część nieoficjalna Dnia Bibliotekarza obyła się w Lubuskim Centrum Winiarstwa, a goście przy okazji pikniku mogli zapoznać się z naszą biblioteką. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa i zapraszamy ponownie 🙂
    ..
    .
  • 10 maja zaprosiliśmy do biblioteki siódmoklasistów ze Szkoły podstawowej, którzy z wielkim powodzeniem rozwiązywali zagadkę kryminalną, którą dla nich przygotowaliśmy. Morderstwo wcale nie było oczywiste, ale dzięki współpracy, planowi i świetnej komunikacji młodzież w błyskawicznym wręcz czasie znalazła odpowiedź na pytania kto, gdzie, kiedy, czym i dlaczego zabił. 🕵️‍♀️Gratulujemy wszystkim detektywom i już piszemy listy polecające, gdyby policja potrzebowała wsparcia w prowadzonym śledztwie😉 A dla rozluźnienia po wysiłku intelektualnym zagraliśmy w kalambury 🙂.
    .
  • 13 maja w bibliotece ponownie gościliśmy naturopatę i Macieja Cepowskiego, który tym razem przybył do nas z wykładem na temat oczyszczania organizmu.
  • 14 maja naszą bibliotekę odwiedził poeta i pisarz Marek Jurgoński, który wystąpił z koncertem „Książki i wino, gitara i śpiew”. Niestandardowo, gdyż od słów kołysanki, rozpoczęło się wczorajsze spotkanie z Markiem Jurgońskim, i nie, wśród publiczności wcale nie było dzieci 😉 Zaczynająca się zaś tak niewinnie piosenka wcale nie miała na celu uśpienia publiczności, lecz okazała się rozbudzającym wszystkich przybyłych protest songiem 😃 Udało się znakomicie!
    Nie obeszło się bez nawiązań do trwającego Tygodnia Bibliotek – autor opowiedział o badaniach, jakie poczynił, by na własną rękę zdiagnozować stan czytelnictwa w Polsce. Zastosowana metodologia… cóż… na pewno uprościłaby życie socjologom 🙃 Jednak wyniki przeprowadzonej ankiety były dość…. średnie. Niemniej zaowocowały bardzo rozbudowaną i pełną trafnych wniosków piosenką o bibliote(cz)ce.
    Dźwięki gitary przeplatały się z gawędą naszego Gościa oraz rozmową z publicznością. Wszyscy obecni wzięli udział w quizie ze znajomości literatury przygotowanym przez Pana Marka. Choć rymowane zagadki nie należały do najłatwiejszych, to żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi👏
    A na koniec – wisienka na torcie – mieliśmy okazję usłyszeć błyskotliwy utwór o Zaborze 😉
    Dziękujemy Autorowi za wspaniałe spotkanie, które cudnie rozruszało szare komórki wszystkich przybyłych!
    .
  • 15 marca odbyły się teoretyczno-praktyczne warsztaty powięziowe, prowadzane przez trenerkę personalną Idalią Grad. Po części teoretycznej, w której prowadząca objaśniła, czym jest powieź i jak ważna jest dla naszego dobrego funkcjonowania, nastąpiła – zdecydowanie bardziej wymagająca część praktyczna ;). Uczestnicy wytrwale ćwiczyli, a efekty ćwiczeń niektórzy odczuli w kolejnych dniach 🙂
    .
  • A wszystkim wydarzeniom towarzyszył Kiermasz książki przeczytanej – dzięki zainteresowaniu czytelników wiele książek dostało drugie życie, a my zebraliśmy 399,20 zł na zakup nowości 🙂

Dziękujemy Wam za wspólne świętowanie!
Tak intensywny początek maja dobrze wróży na przyszłość, więc śledźcie nasze strony, by być na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami 🙂