Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wraz z bibliotekami wszystkich typów, organizuje ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek.

Program promocji czytelnictwa i bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem Biblioteka – Świat w jednym miejscu. Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze, jak co roku, włączyła się do tej akcji.

 

Poniżej harmonogram wydarzeń, zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Zaborze.

Obchody Tygodnia Bibliotek 2022 r.:

  1. 9 – 18 maja

Konkurs dla dzieci promujący czytanie CzytaMY!

Regulamin konkursu:

Regulamin CzytaMY

 

  1. 11 maja (środa), godz. 8.30

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke – autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Wizyta odbyła się w Szkole Podstawowej w Zaborze, podczas której była możliwość nabycia książki wraz z autografem pisarza.

 

  1. 11 maja (środa), godz. 12.45

Robot LEGO w bibliotece – zajęcia dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem zestawów do programowania i robotyki LEGO® Education SPIKE™ Prime.

Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej w Zaborze.

 

  1. 13 maja (piątek), godz. 16.00

„Spacer w naturę” – warsztaty przyrodnicze dla dzieci

Spacer prowadził dyplomowany zielarz – Wojtek ze Stowarzyszenie Inicjatyw Proludzkich – Entropia.
Nasz przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o funkcjonowaniu lasu, powiązaniach wszystkich organizmów w nim żyjących. Nauczyliśmy się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew, krzewów i roślin podszytu.
Każdy uczestnik spaceru dowiedział się jakie właściwości zdrowotne ma jaskółcze ziele, babka lancetowata czy też kora wierzby. Ponadto poznaliśmy kulinarne bogactwo naturalnych specjałów – pokrzywy, dzikich szparagi, kwiatów akacji czy soku z brzozy.
Nasz „Spacer w naturę” miał charakter nie tylko zdrowotny , relaksacyjny ale też edukacyjny. Dzieciom została przekazana wiedza na temat szkodliwości śmiecenia w lesie, wspólnie propagowaliśmy akcję czysty las i zachęcaliśmy do zbierania znalezionych podczas wyjścia śmieci. Do bogactw jakich daje nam las nikogo przekonywać nie trzeba, dlatego warto dbać o ten wspólny skarb. Jak twierdzą naukowcy przebywanie w naturze jest prostą, dostępną i opłacalną metodą poprawy jakości życia i zdrowia.
Po spacerze zostało zorganizowane ognisko integracyjne. Każdy uczestnik miał również możliwość skosztowania pysznej herbatki z liści malin oraz męskich kwiatostanów olchy czarnej.