28 maja b.r. w ramach projektu „Muzyczno-kulinarne podróże w przeszłość w gminie Zabór” biblioteka wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich gościła Zofię Makosę, laureatkę Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017 i 2019 – nagrodą przyznawaną twórcom związanym z województwem lubuskim . Spotkanie odbyło się w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.
Zofia Mąkosa jest autorką trzech tomów trylogii „Wendyjska Winnica” – „Cierpkie grona”, „Winne miasto” oraz „Dolina nadziei”.
Autorka w trylogii poruszyła trudne tematy, dotyczące losów ludzi wypędzonych ze swoich ziem – Wielkopolan, mieszkańców polskich Kresów i Niemców. Sama o sobie mówi, że jest kobietą pogranicza, a historia dla niej, historyka z wykształcenia, to źródło o przeszłości i teraźniejszości, i chyba dlatego tak dobrze poradziła sobie z podjętym tematem. Bohaterami „Wendyjskiej winnicy” jest zapomniana społeczność Wendów, ukazana poprzez losy rodziny Neumanów, na krótko przed wybuchem II wojny światowej, przez lata wojenne, aż po lata chaosu powojennego, i początki nowego systemu, przywołujące rzeczywistość niemiecko-polskiego pogranicza – Chwalimia (gdzie rozpoczyna się akcja powieści), Kargowej, Sulechowa oraz Zielonej Góry.
Atutem powieści są fragmenty poświęcone winiarskim tradycjom i uprawie winnic Zielonej Góry.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali autorki, która w bardzo interesujący sposób opowiedziała o okolicznościach w jakich powstały książki. Pisarka zdradziła, że obecnie pracuje nad nową powieścią , której miejsce akcji również będzie stanowiło województwo lubuskie.
W trakcie spotkania uczestnicy zadawali wiele pytań, oraz mieli możliwość otrzymać dedykację na książce wraz z autografem Pani Zofii.
Po spotkaniu uczestnicy chętnie konsumowali kulinarne specjały inspirowane kuchnią wojenną i przedwojenną m. in. tartaletki z nadzieniem szpinakowym, jajecznym, łososiowym oraz z soczewicy, babeczki marchewkowe. A te wszystkie pyszności zostały przygotowane dzień wcześniej na warsztatach kulinarnych.
Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Orlen, w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”.