W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w piątek 13 maja b.r. Zabór Biblioteka zorganizowała „Spacer w naturę” – warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Spacer prowadził dyplomowany zielarz – Wojtek ze Stowarzyszenie Inicjatyw Proludzkich – Entropia.
Nasz przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o funkcjonowaniu lasu, powiązaniach wszystkich organizmów w nim żyjących. Nauczyliśmy się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew, krzewów i roślin podszytu.
Każdy uczestnik spaceru dowiedział się jakie właściwości zdrowotne ma jaskółcze ziele, babka lancetowata czy też kora wierzby. Ponadto poznaliśmy kulinarne bogactwo naturalnych specjałów – pokrzywy, dzikich szparagi, kwiatów akacji czy soku z brzozy.
Nasz „Spacer w naturę” miał charakter nie tylko zdrowotny , relaksacyjny ale też edukacyjny. Dzieciom została przekazana wiedza na temat szkodliwości śmiecenia w lesie, wspólnie propagowaliśmy akcję czysty las i zachęcaliśmy do zbierania znalezionych podczas wyjścia śmieci. Do bogactw jakich daje nam las nikogo przekonywać nie trzeba, dlatego warto dbać o ten wspólny skarb. Jak twierdzą naukowcy przebywanie w naturze jest prostą, dostępną i opłacalną metodą poprawy jakości życia i zdrowia.
Po spacerze zostało zorganizowane ognisko integracyjne. Każdy uczestnik miał również możliwość skosztowania pysznej herbatki z liści malin oraz męskich kwiatostanów olchy czarnej.
Spacer po lesieSpacer po lesieDzieci podczas spaceru po lesieDzieci podczas spaceru po lesieDzieci podczas spaceru po lesieSpacer po lesieSpacer po lesieSpacer po lesieDzieci podczas spaceru po lesieDzieci podczas spaceru po lesieSpacer po lesieOgnisko integracyjneHerbata