10 września 2021 r.  zaprosiliśmy mieszkańców gminy Zabór na kolejną, jubileuszową dziesiątą  edycję ogólnopolskiej  akcji  Narodowe Czytanie.
Spotkanie odbyło się w Sali wiejskiej w Zaborze, gdzie zaproszeni goście, czytelnicy i mieszkańcy gminy wzięli udział w artystycznym czytaniu „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W tegorocznej edycji czytali aktorzy Teatru Zza Boru oraz wolontariusze:
Jan Fręś
Irena Karkosz
Lucyna Korczowska
Kinga Krauz – Napieralska
Ewa Ksenycz
Danuta Rosińska
Roman Walenciak
Arkadiusz Mieczyński
Kilka słów o „Moralności pani Dulskiej” – dramat Gabrieli Zapolskiej, którego prapremiera odbyła się w 1906 r. w Krakowie, a wydany został w Warszawie w 1907 r. Jedno z najważniejszych dzieł autorki.
„Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Premiera odbyła się w grudniu w Teatrze Miejskim w Krakowie.
Pomysł utworu podsunął Zapolskiej jej mąż. Przyjęto, że przy poszukiwaniu wzorców postaci Zapolska zasugerowała się sugestią swojego redakcyjnego kolegi, Leopolda Szenderowicza, który podsunął pisarce postać swojej kamieniczniczki Gołąbowej i jej rodziny.
„Moralność pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Całość widowiska wzbogaciła nastrojowa muzyka. Na zakończenie zebrani goście udali się na poczęstunek.
Wspólne czytanie przyniosło wszystkim dużo przyjemności, a jednocześnie zadumy nad ludzką naturą.
Korzystając z podniosłej rangi tego wydarzenia, zostały również  zaproszone dzieci, które brały udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Dyrektor biblioteki Kamilla Marchewska wraz z Wójtem gminy Robertem Sidorukiem uroczyście wręczyli  imienne Dyplomy Małego Czytelnika, potwierdzające ich czytelnicze zainteresowania oraz drobne upominki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze składa serdeczne podziękowania  przede wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w tegorocznym czytaniu,  „Teatrowi Zza Boru” – za doradztwo artystyczne oraz zapewnienie obsady czytających , Romanowi Walenciakowi – za nagłośnienie i oprawę muzyczną, Sołectwu w Zaborze – za pomoc w organizacji wydarzenia i udostępnienie sali wiejskiej.