11 września 2020 zaprosiliśmy mieszkańców gminy Zabór na kolejną, dziewiątą już edycję ogólnopolskiej  akcji  Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy BALLADYNĘ Juliusza Słowackiego. Nasza gmina po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu.
Spotkanie odbyło się w Sali wiejskiej w Droszkowie, gdzie zaproszeni goście, czytelnicy i mieszkańcy gminy wzięli udział w artystycznym czytaniu Balladyny.

W tegorocznej edycji czytali:

  1. Robert Sidoruk Wójt Gminy Zabór
  2. Jan Fręś Reżyser i prowadzący Teatr Zza Boru
  3. Irena Karkosz aktorka Teatru Zza Boru
  4. Lucyna Korczowska aktorka Teatru Zza Boru
  5. Kinga Krauz Napieralska aktorka Teatru Zza Boru
  6. Marzena Ciok nauczycielka SP w Zaborze
  7. Roman Walenciak nauczyciel SP w Zaborze
  8. Arkadiusz Mieczyński radny Zaboru
  9. Antonina Walenciak uczennica

Kilka słów o Balladynie. Dramat ten Juliusz Słowacki napisał w Genewie, w okresie  tzw. Wielkiej Emigracji. Nastroje panujące wśród emigrantów były pesymistyczne. Wpadł na pomysł, by napisać dzieło, które pokazywałoby optymistyczną przeszłość kraju i jego ogólnohistoryczne przeznaczenie. Jest to utwór, w którym historia, tradycja, prawo i władza przeplatają się wzajemnie. To właśnie tutaj obok postaci fikcyjnych (Balladyna, Alina, Wdowa, Pustelnik, Kirkor, Filon, Grabiec) występują postacie fantastyczne (Goplana, Chochlik i Skierka). Głównym motywem jest żądza władzy i zbrodnia, które pociągają za sobą kolejne po to, by na końcu sprawiedliwości stało się zadość.
Całość widowiska wzbogaciła nastrojowa muzyka, utwory z płyty Balladyna Renaty Przemyk oraz wykonana przez Romana Walenciaka na żywo Ballada o malinach W. Młynarskiego. Na zakończenie zebrani goście udali się na poczęstunek, który dzięki uprzejmości Tureckiego sklepu z Droszkowa dopełniły przepyszne herbaty.
Wspólne czytanie przyniosło wszystkim dużo przyjemności, a jednocześnie zadumy nad losem ludzkim, który  pod wpływem chorych ambicji  może doprowadzić do tragicznego zakończenia.
Korzystając z podniosłej rangi tego wydarzenia, zostały również  zaproszone dzieci, które brały udział w projekcie Mała książka wielki człowiek. Dyrektor biblioteki Kamilla Marchewska wraz z wójtem gminy Robertem Sidorukiem uroczyście wręczyli  imienne Dyplomy Małego Czytelnika, potwierdzające ich czytelnicze zainteresowania oraz drobne upominki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze składa serdeczne podziękowania  przede wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w tegorocznym czytaniu, a także współorganizatorowi akcji Urzędowi Gminy w Zaborze, Teatrowi Zza Boru za doradztwo artystyczne oraz zapewnienie obsady czytających , Romanowi Walenciakowi za nagłośnienie i oprawę muzyczną, Sołectwu w Droszkowie za udostępnienie sali wiejskiej, Leśnictwu w Zaborze za zorganizowanie elementów wystroju, Tureckiemu sklepowi za udostępnienie herbat oraz Lokalnej Grupie Działania Między Odrą a Bobrem za przekazane gry planszowe dla dzieci.
 

Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania Relacja z Narodowego Czytania