11 września 2020 zaprosiliśmy mieszkańców gminy Zabór na kolejną, dziewiątą już edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy BALLADYNĘ Juliusza Słowackiego. Nasza gmina po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu.
Spotkanie odbyło się w Sali wiejskiej w Droszkowie, gdzie zaproszeni goście, czytelnicy i mieszkańcy gminy wzięli udział w artystycznym czytaniu Balladyny.
W tegorocznej edycji czytali:
- Robert Sidoruk Wójt Gminy Zabór
- Jan Fręś Reżyser i prowadzący Teatr Zza Boru
- Irena Karkosz aktorka Teatru Zza Boru
- Lucyna Korczowska aktorka Teatru Zza Boru
- Kinga Krauz Napieralska aktorka Teatru Zza Boru
- Marzena Ciok nauczycielka SP w Zaborze
- Roman Walenciak nauczyciel SP w Zaborze
- Arkadiusz Mieczyński radny Zaboru
- Antonina Walenciak uczennica
Kilka słów o Balladynie. Dramat ten Juliusz Słowacki napisał w Genewie, w okresie tzw. Wielkiej Emigracji. Nastroje panujące wśród emigrantów były pesymistyczne. Wpadł na pomysł, by napisać dzieło, które pokazywałoby optymistyczną przeszłość kraju i jego ogólnohistoryczne przeznaczenie. Jest to utwór, w którym historia, tradycja, prawo i władza przeplatają się wzajemnie. To właśnie tutaj obok postaci fikcyjnych (Balladyna, Alina, Wdowa, Pustelnik, Kirkor, Filon, Grabiec) występują postacie fantastyczne (Goplana, Chochlik i Skierka). Głównym motywem jest żądza władzy i zbrodnia, które pociągają za sobą kolejne po to, by na końcu sprawiedliwości stało się zadość.
Całość widowiska wzbogaciła nastrojowa muzyka, utwory z płyty Balladyna Renaty Przemyk oraz wykonana przez Romana Walenciaka na żywo Ballada o malinach W. Młynarskiego. Na zakończenie zebrani goście udali się na poczęstunek, który dzięki uprzejmości Tureckiego sklepu z Droszkowa dopełniły przepyszne herbaty.
Wspólne czytanie przyniosło wszystkim dużo przyjemności, a jednocześnie zadumy nad losem ludzkim, który pod wpływem chorych ambicji może doprowadzić do tragicznego zakończenia.
Korzystając z podniosłej rangi tego wydarzenia, zostały również zaproszone dzieci, które brały udział w projekcie Mała książka wielki człowiek. Dyrektor biblioteki Kamilla Marchewska wraz z wójtem gminy Robertem Sidorukiem uroczyście wręczyli imienne Dyplomy Małego Czytelnika, potwierdzające ich czytelnicze zainteresowania oraz drobne upominki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze składa serdeczne podziękowania przede wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w tegorocznym czytaniu, a także współorganizatorowi akcji Urzędowi Gminy w Zaborze, Teatrowi Zza Boru za doradztwo artystyczne oraz zapewnienie obsady czytających , Romanowi Walenciakowi za nagłośnienie i oprawę muzyczną, Sołectwu w Droszkowie za udostępnienie sali wiejskiej, Leśnictwu w Zaborze za zorganizowanie elementów wystroju, Tureckiemu sklepowi za udostępnienie herbat oraz Lokalnej Grupie Działania Między Odrą a Bobrem za przekazane gry planszowe dla dzieci.