W naszej bibliotecznej warsztatowni odbyły się ostatnio 3 spotkania z cyklu warsztatów kulinarnych pt. „Powróćmy do źródeł – dzikie rośliny jadalne podstawą kuchni.”
Uczestnicy poznali walory i sposoby wykonania jesiennych darów natury oraz zdrowotnych zalet fermentowanej żywności.
Spotkania te miały na celu pokazanie, jak w prosty i smaczny sposób wykorzystać dary natury, które powszechnie uważane są za zwykłe chwasty i często niszczone. Przy okazji warsztatowicze dowiedzieli się jak produkty te wpływają na nasze zdrowie i poprawiają jakość i różnorodność naszej codziennej diety. Uczestnicy spotkali się w miłej atmosferze, udali się na okoliczne łąki na zbiory roślin potrzebnych do wykonania potraw, a następnie wspólnie przygotowali zaplanowane potrawy.
Warsztaty obyły się w ramach projektu NOWEFIO, a projekt przygotowała grupa nieformalna Zaborskie Inicjatywy. Zapraszamy do krótkiej relacji fotograficznej z tego wydarzenia oraz spróbowanie samemu walorów smakowych i zdrowotnych Dzikiej Kuchni!
Potrawy przygotowane w trakcie spotkań:
🌿  zakwas buraczany,
🌿  kimchi z lokalnych warzyw i ziół,
🌿  kiszone warzywa białe
🌿  pesto z podagrycznika, rdestu ptasiego i portulaki,
🌿  masło czosnkowe z ziołami,
🌿  sól ziołowa z bylicą pospolitą oraz krwawnikiem
🌿  herbata z dziurawca, wrotyczu, podagrycznika,

🌿  babeczki leśne na słodko,

🌿  dzika zupa z czipsem serowym,
🌿  sól ziołowa
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030”.