02 września 2022 r.  zaprosiliśmy mieszkańców gminy Zabór na kolejną, jedenastą edycję ogólnopolskiej  akcji  Narodowe Czytanie.
Spotkanie odbyło się w Świetlicy w Droszkowie, gdzie zaproszeni goście, czytelnicy i mieszkańcy gminy wzięli udział w artystycznym czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

W tegorocznej edycji czytali aktorzy Teatru Zza Boru oraz sympatycy biblioteki:
Jan Fręś
Irena Karkosz
Lucyna Korczowska
Ewa Lekka
Ewa Ksenycz
Weronika Dura
Jarosław Napieralski
oraz Wójt Gminy Zabór Robert Sidoruk

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.

Całość widowiska wzbogaciła nastrojowa muzyka oraz dygresje przybliżające widowni postać naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza.
Wspólne czytanie przyniosło wszystkim dużo przyjemności, a jednocześnie zadumy nad naszą kulturą i historią.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze składa serdeczne podziękowania  przede wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w tegorocznym czytaniu,  „Teatrowi Zza Boru” – za doradztwo artystyczne oraz zapewnienie obsady czytających , Tadeuszowi Karkoszowi – za nagłośnienie i oprawę muzyczną, Sołectwu w Droszkowie – za pomoc w organizacji wydarzenia i udostępnienie sali wiejskiej.

Narodowe CzytanieNarodowe CzytanieNarodowe CzytanieNarodowe CzytanieNarodowe CzytanieNarodowe Czytanie