Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do uczestnictwa w spotkaniach realizowanych w ramach projektu „Muzyczno-kulinarne podróże w przeszłość w gminie Zabór”, którego organizatorem jest Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborze, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Zaborze, Urzędem Gminy w Zaborze, Sołectem Zabór Proczki, Lubuskim Centrum Winiarstwa.
Projekt angażuje społeczność lokalną do uczestnictwa w muzyczno-kulinarne podróże w przeszłość, podczas których odbędą się  spotkanie autorskie oraz 3 koncerty (piosenek XX-lecia, klasyki kabaretu i żołnierskiej), uatrakcyjnione gawędą historyczną oraz potrawami tematycznymi, które staną się produktami  regionalnymi reprezentatywnymi dla gminy Zabór.
Projekt umożliwia sentymentalne powroty w przeszłość, w czasy ważne dla historii i kultury polskiej, a połączenie muzyki danego okresu ze smakami z tamtego czasu i gawędą historyczną stworzy niepowtarzalne klimaty, aktywizując mieszkańców gminy do czynnego uczestnictwa w kulturze wyższej.
Wielu mieszkańców zgłaszało zapotrzebowanie na spotkania, które będą bezpośrednio dotyczyć ich wspomnień lub wiązać się z ich przeżyciami. Idealnie w te potrzeby wpasowuje się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, promujące nagradzany cykl Wendyjska winnica – epicką opowieść z czasów wojny, podkreślającą siłę rodzinnych więzów, rolę miłości i determinację kobiet.

Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Orlen, w ramach projektu „Moje miejsce na ziemi”.