29 listopada w bibliotece w Zaborze miał miejsce konkurs Znajdź symbole związane z odzyskiwaniem Niepodległości Polski”, sfinansowany z projektu „Dla Niepodległej” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Nagrody były dotowane także przez księgarnię internetową bonito, za co serdecznie księgarni dziękujemy. Konkurs był współrealizowany przez  Gminną Bibliotekę Publiczną w Zaborze, Punkt Zamiejscowy w Zielonej Górze Instytutu Pamięci Narodowej, grupę nieformalną „Dla Niepodległej”, Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, pod patronatem Lokalnej Grupy Działania „Między Odrą a Bobrem”. Konkurs polegał na rozpoznawaniu i opisywaniu znaczeń symboli oraz wizerunków postaci związanych z najnowszą historią Polski. Oparty był na grze „Znaj znak”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy opisywali wylosowane symbole m.in. grup szturmowych harcerskich, godła Polski z XX-lecia międzywojennego, symbol „sierp i młot”, ORMO, czasopisma studenckiego „Po Prostu”, krzyża Virtuti Militari, itp, jak również postacie Józefa Stalina, Jana Pawła II, Witolda Pileckiego, Jacka Kuronia, itp.

Oprócz części konkursowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać gawędy historycznej, w wykonaniu Jacka Ogorzałka, dotyczącej m.in. historii stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz działalności opozycyjnej w czasach PRL-u.
W komisji konkursowej zasiedli Krzysztof Mazur – z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Jacek Ogorzałek –ze stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”. Komisja jednomyślnym werdyktem wyłoniła następujących laureatów:
– W grupie wiekowej 11-14 lat:
Miejsce I: Joanna Wolniak
Miejsce II: Michał Wolniak
– W grupie wiekowej 15-19 lat:
Miejsce I: Cezary Napieralski
Miejsce II: Oskar Hisaoka
Laureaci otrzymali w nagrodę gry planszowe. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Konkurs historyczny Konkurs historyczny 2 Konkurs historyczny 3 Konkurs historyczny 4