23 września 2022 r. z okazji pierwszego Dnia Jesieni, Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze, zaprosiła wszystkich mieszkańców gminy na koncert Śpiewu Białego Pieśni Słowiańskich, w wykonaniu zespołu MAMADA.
Artyści zaprezentowali pieśni z repertuaru bałkańsko-polsko-ukraińskiego. Tym co łączyło wszystkie utwory, była podobna tematyka – o miłości, obrzędach ludowych.
Kilka słów o zespole:
MAMADA jest zespołem śpiewającym pieśni i piosenki ludowe. Członkinie zjawiły się w składzie z wielu stron. Różni ich praktycznie wszystko: wiek, wygląd, styl życia, wykształcenie i profesja. Różne też były powody, które ich przywiodły – chęć poznania czegoś nowego, rozwój już posiadanych umiejętności, talent, wołanie serca, a czasem zwykła ciekawość. Ale to właśnie ta różnorodność kształtuje ich kompletność, której centrum stanowi Viktoriia Korol, nauczycielka i przewodniczka po świecie białego śpiewu. Poznają go od 2020 roku, a ich krąg wciąż się poszerza.
Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej. Jest rodzajem śpiewu archaicznego polegającym na wydobyciu potężnego głosu nazywanego też często śpiewokrzykiem lub śpiewem tradycyjnym. Dlaczego biały? Bo daje wrażenie jasności, mocy, przeszywa wibracjami. Ten specyficzny rodzaj sztuki wokalnej występował w Polsce, na Ukrainie, na Białorusi i w Bułgarii. Dziś można zaobserwować powrót do śpiewu archaicznego jako elementu muzyki folkowej.
Tak śpiewali nasi przodkowie nie wiedząc że śpiewają „białym głosem”, bo ta nazwa jest określeniem jak najbardziej współczesnym. Biały śpiew to śpiew organiczny, niewyuczony w żadnej szkole. Nasze babcie, prababcie często tak śpiewały, przy wykonywaniu codziennych czynności.