„Zawsze trzeba być ostrożnym z książkami i z tym, co w nich jest, bo słowa mają moc zmieniania ludzi” Cassandra Clare.
17 października 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. W uroczystości odbywającej się na sali wiejskiej w Zaborze, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji samorządowych, Dyrektor i pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida oraz Czytelnicy. W roli prowadzącej wystąpiła zielonogórska publicystka i aktorka kabaretowa Halina Bohuta-Stąpel. Dyrektor biblioteki Kamilla Marchewska wraz z Wójtem Gminy Zabór Robertem Sidorukiem złożyli podziękowania i wyrazy uznania poprzednim Paniom Dyrektorkom biblioteki: Jadwidze Simonjetz i Krystynie Balickiej.  Podziękowania otrzymały również osoby, które w szczególny sposób przysłużyły się do rozwoju biblioteki: przedstawiciele władz samorządowych, Dyrekcja oraz pracownicy WiMBP im. C. Norwida, przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania, Stowarzyszenia Miłośników Droszkowa, sołtys Zaboru, Szkoła Podstawowa w Zaborze, Koła Gospodyń Wiejskich  w Czarnej i Zaborze oraz Pracownia „Sielanka”. W programie uroczystości znalazły się takie atrakcje, jak: prezentacja filmu o bibliotece, zrealizowanego we współpracy z grupą filmową Szkoły Podstawowej w Zaborze, kierowaną przez Panią B. Łokciewicz, występ dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej w Zaborze, które pod kierownictwem Pani Marzeny Ciok zaprezentowały własną aranżację piosenek „Uśmiech dziecka” oraz „Miłość za regałem”, ogłoszenie wyników konkursu na logo biblioteki oraz wystawa zdjęć o historii społecznej Zaboru.
W przewie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich w Czarnej i Zaborze, a także degustację jubileuszowego tortu.
Uroczystość uświetnił koncert ballad w wykonaniu aktora scen warszawskich Lecha Dyblika.