2 czerwca odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Michaluk, współautorką książki „Etnogadki” (we współpracy z Michałem Stachowiakiem oraz Witoldem Przewoźnym, wydawnictwo ALBUS). Spotkanie prowadził Roman Walenciak, wraz z Kamillą Marchewską. Autorka przedstawiła główny zamysł publikacji – przedstawienie zwyczajów i obrzędów jako dialogu człowieka z naturą, podkreślenie więzi i zależności człowieka od cyklu naturalnego. Ksiązka w swojej idei ma być pretakstem także do dialogu międzypokoleniowego, w którym rodzice i dziadkowie pokazują współczesnym dzieciom, jak ważny jest powrót człowieka do natury i tradycji, jak bardzo świętowanie tworzy naszą tożsamość i jest niezbędne, by budować wiezi międzyludzkie oraz więzi z naturą. Monika Michaluk opowiadała także niezwykle barwnie o inspiracjach do tworzenia niezykle oryginalnej szaty graficznej książki, która miała być w zamyśle kolażem wzornictwa ludowego oraz współczesnych trendów. Dzięki temu książka jest czytelna i atrakcyjna zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia. Autorka opowiadała także o  koncepcji tworzenia wierszy ożywiających ilustracje oraz narrację, wierszy stylizowanych na ludowe przyśpiewki. Opowiadanie o książce stało się pretekstem do dyskusji na temat możliwosci powrotu do natury w tak mocno ucywilizowanym świecie, o roli świętowania dzisiaj, o powrotach do magicznego przeżywania świąt w dzieciństwie.
Po spotkaniu odbyła się degustacja wina z winnicy Miłosz. Goście otrzymali także w prezencie ziarna do zasadzenia wraz z listem – nawiązanie do zależności człowieka od natury.
Spotkanie mogło się odbyć dzięki współorganizacji oraz pomocy Lokalnej Grupy Działania „Między Odrą a Bobrem”, Lubuskiego Centrum Winiarstwa, winnicy „Miłosz”, sołectwa Zabór i Proczki. Zdjęcia z wydarzenia zostały wykonane przez Piotra Pieńkowskiego. Skladamy ogromne podziękowania wszystkim wymienionym instytucjom, firmom oraz osobom.

 

„Etnogadki”, opowiastki o dawnych obrzędach to bogato ilustrowana książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Książka jest efektem spotkania niezwykłych twórców: Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego, których pasja w odkrywaniu świata naszych przodków – pełnego mądrości, magii i tajemnic widoczna jest na każdej stronie publikacji.

Autorzy wierzą, że lektura książki, opartej na rzetelnej wiedzy etnograficznej może stać się pretekstem do dialogu międzypokoleniowego, który pozwoli zachować pamięć o zapomnianych ludowych zwyczajach. Młody czytelnik dowie się z niej skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać? Piękna szata graficzna książki to połączenie nowoczesnych trendów w ilustracji z motywami ludowymi.

Książka została objęta patronatami honorowymi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut im. Oskara Kolberga, Strzecha Design, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami. Patronat medialny nad książką: Kulturaludowa.pl, TVP Kultura, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Etnogadki - spotkanie autorskie Etnogadki - spotkanie autorskie Etnogadki - spotkanie autorskie Etnogadki - spotkanie autorskie Etnogadki - spotkanie autorskie Etnogadki - spotkanie autorskie