Czytaj dziecku

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać swoim Pociechom już od urodzenia. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy Twój głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Jakie korzyści przynosi wspólna lektura na różnych etapach rozwojudziecka – o tym informuje skrótowa infografika poniżej.

„Mała książka – wielki człowiek” – to projekt, którego celem jest promowanie czytelnictwa wsród dzieci i zachęcanie rodziców do wspólnego czytania. W tym roku po raz kolejny zapraszamy do naszej biblioteki wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami. Mali Czytelnicy otrzymają na własność:

– Książka „Pierwsze czytanki dla?” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.?

– Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.

– Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem miniumum jednej książki, dziecko otrzyma naklejkę, po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Jednocześnie informujemy, że dzieci, które zaczęły brać udział w projekcie w zeszłym roku, nadal uczestniczą w nim, wypożyczają książki i zbierają naklejki.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z bibliotekami, które wyraziły chęć udziału w projekcie.

 

Czytaj dziecku. Mała książka - Wielki Człowiek Czytaj dziecku. Mała książka - Wielki Człowiek