25 września 2020 r. zaprosiliśmy mieszkańców gminy  na spotkanie podsumowujące realizowany przez Gminna Bibliotekę Publiczną wraz z Szkołą Podstawową w Zaborze projekt Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni - wokół kultury japońskiej.
Pomysł zrodził się dzięki  konkursowi  regrantingowemu w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura, koordynowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury, w którym nasza biblioteka znalazła się wśród zwycięzców.
Przez cały wrzesień  biblioteka wraz  ze Szkołą Podstawową w Zaborze realizowała projekt Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni - wokół kultury japońskiej. Zajęcia odbywały się w różnych grupach warsztatowych i były przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. A były to m.in. warsztaty teatralne (teatr japoński), plastyczno - manualne (między innymi ikebana, czyli japońska sztuka układania kwiatów, origami - sztuka składania papieru, kanji - pisanie znaków japońskich) oraz literackie (tworzenie haiku - japońskich wierszy). Dzieci miały również okazję wysłuchać opowieści o samurajach oraz obejrzeć pokaz sztuki walki, którą zaprezentował Sensei Piotr Kirmiel  6 dan, wraz z zespołem z zielonogórskiej szkoły Aikido.
25 września spotkaliśmy się w Sali wiejskiej w Zaborze, aby mieszkańcy mogli obejrzeć efekty realizowanego projektu.
W pierwszej kolejności wystąpiły dzieci ze SP w Zaborze, podopieczni pani Marzeny Ciok, które zaprezentowały bajkę Odważny  zajączek, wykorzystując  teatr kamishbai.
Kolejnym punktem był minispektakl teatru japońskiego. Występ ten poprzedziła wypowiedź pani Idy Ochockiej - aktorki i reżyserki, założycielki Teatru Idy Ochockiej w Zielonej Górze. Młodzież w urzekający sposób przedstawiła historię mityczną japońskich bogów: Amaterasu -  bogini słońca,  Susanoo - władcę oceanu i burz oraz boga księżyca Tsukuyomi. Aktorzy wystąpili w przepięknych tradycyjnych japońskich strojach - kimonach, przy akompaniamencie nastrojowej muzyki i świetnie przygotowanej choreografii przenieśli widzów w niesamowity świat japońskiej opowieści. Dopełnieniem uczniowskigo majsersztyku był wiersz haiku, napisany i zaprezentowany przez uczniów zaborskiej szkoły.
Po rewelacyjnym spektaklu, przyszedł czas na gościa specjalnego. Pan Andrzej Żywień przez kilka lat był pracownikiem konsulatu polskiego w Japonii. Na bazie swoich doświadczeń uraczył uczestników spotkania realistycznymi opowieściami o życiu i pracy w Japonii, ich kulturze i obyczajach oraz zaprezentował zbiór prywatnych fotografii , obrazujących ciekawe aspekty pobytu w Japonii.
Na zakończenie zebrani goście udali się na poczęstunek w stylu japońskim. Koło Gospodyń Wiejskich z Zaboru wykazało się międzynarodowymi umiejętnościami kulinarnym, przygotowując specjały kuchni japońskiej m.in.  sałatkę z ogórka  Tsunomono, truskawkowe kuleczki w paście z fasoli adzuki Ichigo Daifuku. Goście również skosztowali tradycyjnego japońskiego sushi. Całość spotkania dopełniła nastrojowa japońska muzyka oraz unoszący się w sali zapach zielonej herbaty.
Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze składa serdeczne podziękowania  przede wszystkim dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zaborze za aktywne  uczestnictwo w warsztatach, współorganizatorowi projektu Szkole Podstawowej w Zaborze, dyrekcji , nauczycielom i personelowi szkoły  za ogromne zaangażowanie i wsparcie, Romanowi Walenciakowi za nagłośnienie i oprawę muzyczną oraz obsługę techniczną, wszystkim prowadzącym warsztaty - Marzenie Ciok, Justynie Wolniak, Ewie Michaluk, Idzie Ochockiej, Panu Andrzejowi Żywieniowi za przeprowadzone prezentacje, zielonogórskiej Szkole Aikido i Piotrowi Kirmielowi za pokaz sztuki walki, Kołu Gospodyń Wiejskich z Zaboru za przygotowanie poczęstunku,  pani Basi Urbanowskiej za uszycie przepięknych kimon, Sołectwu w Zaborze za udostępnienie sali wiejskiej i pomoc, Pracowni Sielanka, Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Przytoku, Tureckiemu sklepowi za udostępnienie herbat do degustacji.
Osobne podziękowania składamy Regionalnemu Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze i całemu personelowi, dzięki któremu mieliśmy szansę zrealizować projekt.
Dziękujemy także wszystkim gościom przybyłym na spotkanie.
Zapraszamy do fotorelacji.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - województwo lubuskie.